Net Safety

Keep your password a secret.

T1W6 : How much is the apple?

1 apple costs as much as 2 oranges.
2 apples cost $1 more than 2 oranges.
What is the cost of 1 apple?

4 comments

Ong Chong Hwee said...

1 apple ($1) = 2 oranges ($0.50 each)
2 apples ($2) = 4 oranges ($2)
since 2 apples cost $1 more than 2 oranges : difference is 4 oranges -2 apples = $1
The cost of 1 apple = $1

Wong Xinyi 2/5 said...
This comment has been removed by the author.
Wong Xinyi 2/5 said...
This comment has been removed by the author.
Wong Xinyi 2/5 said...

2 oranges = $1
1 apple = $1
therefore 2 apples = $2 - $1(2oranges) = $1

“I have not failed. I've just found 10,000 ways that won't work.” Thomas Edison